Το έργο «Βιωματική μάθηση για τον Κλιματικό Αλφαβητισμό και Ευαισθητοποίηση σε δημοτικά σχολεία υποβαθμισμένων κοινοτήτων» με το ακρωνύμιο Climate Early και τον αριθμό έργου 2022-1-CY01-KA210-SCH-000083726 είναι μια συνεργασία μικρής κλίμακας στη σχολική εκπαίδευση και ξεκίνησε στις 01/11/2022 και έχει διάρκεια 18 μήνες.
Ένα εκπαιδευτικό πακέτο επικεντρωμένο στον αλφαβητισμό και την ευαισθητοποίηση για το κλίμα, συμπεριλαμβανομένου περιεχομένου για συγκεκριμένο τομέα και φιλικών προς το περιβάλλον δραστηριοτήτων που μπορούν να χρησιμοποιήσουν οι εκπαιδευτικοί με τους μαθητές τους,
Επιμορφωτικά εργαστήρια (1 σε κάθε χώρα) σε εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης που θα βελτιώσουν το δικό τους αλφαβητισμό μέσω βιωματικής μάθησης για να γίνουν οι Πρεσβευτές του έργου CLIMATE EARLY εξοπλισμένοι για να μεταφέρουν αυτή την παιδαγωγική προσέγγιση στους μαθητές τους
Υλοποίηση εργαστηρίων στην τάξη και στο πεδίο που επιτρέπουν στους Πρεσβευτές του έργου CLIMATE EARLY να εφαρμόσουν τη μάθησή τους χρησιμοποιώντας πειράματα στην τάξη και επιδείξεις σε εξωτερικούς χώρους με 150 μαθητές χρησιμοποιώντας φιλικές προς το περιβάλλον προσεγγίσεις (Επανεξέταση, Απόρριψη, Μείωση, Επαναχρησιμοποίηση, Ανακύκλωση και Υπεύθυνη Απόρριψη)
Εικονικές συζητήσεις ανταλλαγής γνώσεων που θα επιτρέψουν τη διασυνοριακή δικτύωση και την ανταλλαγή βέλτιστων πρακτικών μεταξύ εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και περιβαλλοντολόγων στην Κύπρο και τη Μάλτα, (5) διάδοση του έργου χρησιμοποιώντας ψηφιακά εργαλεία, οπτικοακουστικό υλικό και δίκτυα επικοινωνίας για να προσεγγίσει τουλάχιστον 50.000 σχολικούς εκπαιδευτικούς, περιβαλλοντικές οργανώσεις, φορείς χάραξης πολιτικής, νεολαία, δημόσιες υπηρεσίες, ενώσεις ομάδων-στόχων, κοινωνία των πολιτών και πολίτες της ΕΕ”
Οι στόχοι του έργου είναι η βελτίωση της ποιότητας της διδασκαλίας της πρώιμης εκπαίδευσης σε υποβαθμισμένες περιοχές με περιβαλλοντικά ευσυνείδητους τρόπους και στο πλαίσιο της αειφόρου ανάπτυξης. Λαμβάνοντας υπόψη ότι υπάρχει ανάγκη παροχής πληροφοριών και βιωματικών εμπειριών στα παιδιά για σημαντικά περιβαλλοντικά θέματα, το έργο προτείνεται την κατάλληλη στιγμή, εμπνέοντας εκπαιδευτικούς και μαθητές να εξοπλιστούν υπεύθυνα για ένα καλύτερο αύριο, με μεγαλύτερη περιβαλλοντική συνείδηση. Ένας άλλος βασικός στόχος είναι να επιταχυνθεί η ανταλλαγή γνώσεων, η καθοδήγηση από ομοτίμους και η ανταλλαγή βέλτιστων πρακτικών μεταξύ εκπαιδευτικών σε ένα εικονικό περιβάλλον διασφαλίζοντας με αυτόν τον τρόπο τη βιωσιμότητα των πόρων και των αποτελεσμάτων του έργου.